به وب سایت حاکمیت بالینی و اعتبار بخشی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی جیرفت خوش آمدید
سه شنبه ٠٣ بهمن ١٣٩٦
HOME|صفحه اصلی دانشگاه|تماس با ما
منو اصلی
تزريقات ايمن
 

وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی

معاونت درمان

دفتر مديريت بيمارستاني و تعالي خدمات باليني

واحد ایمنی بیمار

 

 

 

دستورالعمل تزريقات ایمن

 

 

 

ترجمه و تأليف : فرناز مستوفيان ، كارشناس ارشد

 

خرداد1388

تزريقات ایمن[1]

تزريقات يكي از روشهاي شايع در تجويز دارو ها و مشتقات دارويي مي باشد و بدیهی است در صورت عدم رعايت استاندارد هاي درماني ، خطرات بالقوه و بالفعلي را برارائه كنندگان و مصرف كنندگان خدمات بهداشتي درماني و نيز جامعه اعمال مي نمايد . بر اساس مطالعات سازمان جهانی بهداشت در کشورهای در حال توسعه و در حال گذرسالیانه 16000 میلیون تزریق با هدف اقدامات درمانی و یا بهداشتی تجویز می شود (بطور میانگین 4/3تزریق به ازای هر فرد). 10-5 درصد تزریقات به منظور بهداشتی و 90 درصد تزریقات به منظور درمانی تجویز می شوندو این درحالیست که اکثریت این تزریقات غیر ضروری می باشند . بر اساس مدل های ریاضی سازمان جهانی بهداشت كه در كشورهاي در حال توسعه ودر حال گذر در سال 2000ميلادي انجام شده است ، ابتلاء22 میلیون مورد از موارد جدید مبتلایان به هپاتیتB (يك سوم کل این بیماری در جهان ) ، ابتلاء2 میلیون مورد از موارد جدید مبتلایان به هپاتیت C (40درصد کل این بیماری در جهان ) و 260000 مورد از موارد جدید مبتلایان به ایدز(5 درصد کل این بیماری در جهان ) را به استفاده مجدد[2] از سر سوزن های مصرف شده ارتباط می دهند ، بر اساس همین مطالعات مهمترین عامل شیوع هپاتیتB وC وایدز وسایر بیماریهای ویروسی منتقله از راه خون از طریق استفاده مجدد یااستفاده مشترک سرسوزنها[3] صورت می گیرد . ميزان تزريقات غير ايمن از 15% در منطقه اروپاي شرقي تا 50% درقاره آسيا متفاوت است . شواهد مؤید این مسئله است که مرگ و میر و معلولیت ناشی از تزریقات غیر ایمن تا حد زیادی قابل پیشگیری است .

ازمهمترين صدمات شغلي در کادر پزشکی و پیراپزشکی صدمات ناشي از فرورفتن سر سوزن بدست[4] (Needle Stick)كاركنان بهداشتي درماني مي باشد ، که در61 % موارد با سوزنهاي توخالي[5]29% موارد در اثرآنژيوكت هاي پروانه اي صورت مي پذيرد .

•·       بطور كلي جراحات ناشي از Needle Stick در سه حالت ذيل رخ مي دهد :

1- ضمن درپوش گذاردن[6] سرسوزن .

2- انتقال مايعات بدن بیمار از سرنگ بداخل لوله هاي آزمايش .

3- دفع نامناسب وسايل درمانی تيزو برنده مصرف شده .

لازم به ذکر است که بر اساس نتايج بررسي آماري واكسيناسیون كاركنان خدمات بهداشتي درماني[7]  بر عليه هپاتيت B در کاهش صدمات ناشی از Needle Stick درآنان بسیار مؤثر بوده است.

•·       تزريقات ايمن به معناي تزريقي است كه :

•1-به دريافت كننده خدمت (بيمار ) آسيب نزند.

•2- به ارائه كنندگان /کارکنان خدمات بهداشتي درماني صدمه اي وارد نسازد .

•3-پسماندهاي آن باعث آسيب و زيان درجامعه نشود .

•·       ایمني تزريقات بر 5 محور بنيادي ذيل صورت مي پذيرد:

•v   انجام تزریقات، فلبوتومی، دن لانست ، تزریقات داخل وریدی و یاانفوزیون براساس استاندارد ها بمنظورکنترل و پیشگیری از بروزعفونت و آسیب به بیماران .

•v   كاهش رفتار پر خطر كاركنان بهداشتي بمنظور پيشگيري از جراحات ناشي از    وسايل تيز و برنده (وسایل تیز و برنده شامل کلیه ی وسایل تیز مصرف شده ونشده ی تمیز نظیر بیستوری ، آنژیوکتها ، شیشه های شکسته سرم ، گایدهای جراحی ، پنس های شکسته ، سرسوزن و... می باشد) .

•v   افزايش سطح ايمني كاركنان در ضمن كاربا وسايل تيز و برنده درماني.

•v   جمع آوري ، نگهداري ، انتقال و دفع مناسب و بهداشتي پسماندهاي آلوده                  وپرخطر . 

•v   تغيير رفتار و نگرش اجتماعي مددجويان و پزشكان نسبت به مقوله تقاضاو تجويز دارو به روش تزريقي .

1)بهترین روش مورد توصیه برای انجام تزریقات ، فلبوتومی، زدن لانست و تزریقات داخل وریدی و یا انفوزیون جهت کنترل و پیشگیری از عفونت و صدمه به بیمار و کارکنان :

1-1)استفاده از وسايل استريل :

1-1-1) براي هر تزريق از يك سرنگ استريل يكبار مصرف جديد استفاده كنيد .

2-1-1)از يك سرنگ و سر سوزن استريل يكبار مصرف جديد  براي هر بار تلقيح هر واحد واكسن و يا تزريق دارو استفاده كنيد .

3-1-1)قبل از استفاده از سرنگ و سرسوزن به تاريخ انقضاي آن توجه نماييد و بسته بندي سرنگ و سر سوزن را به لحاظ وجود پارگي و صدمه مورد بررسي قرار دهيد .

2-1)از آلودگي وسايل ، داروها و مايعات وريدي پيشگيري نماييد.

1-2-1)درروي يك ميز و يا سيني تميز كه مخصوص تزريقات مي باشد و احتمال آلودگي سرنگ و سر سوزن با خون ، مايعات بدن و يا سوآب هاي كثيف وجود ندارد وسايل تزريق را آماده نماييد

2-2-1) هيچگاه سر سوزن را در سر سرنگ بجاي نگذاريد

3-2-1)حتی المقدوراز ويالهاي تك دوزي دارو استفاده كنيد.

4-2-1)در صورتي كه ملزم به استفاده از ويالهاي چند دوزي دارو هستيد براي هر بار كشيدن دارو ازویال از سر سوزن استريل استفاده كنيد .

5-2-1)در هنگامي كه سر آمپول را اصطلاحاً مي شكنيد ، با قراردادن لايه نازك گاز تميز مابين انگشتان دست خود و جدار آمپول ، انگشتان را از آسيب و صدمه محافظت نمائيد.

6-2-1)قبل از اقدام به تزريق به بيمار كليه داروهاي تزريقي محلول و سرم هاي وريدي را از لحاظ كدورت  ، شكستگي جداره آنها و تاريخ انقضاء بررسي نموده و در صورت مشاهده هر گونه مغايرت آنها را به نحو صحيح دفع نمائيد .

7-2-1) توصيه هاي اختصاصي كارخانه سازنده را در ارتباط با نحوه استفاده ، ذخيره سازي(به ويژه لزوم رعايت زنجيره سرد ) و جابجايي دارو بکار گیرید .

8-2-1)در صورت تماس سر سوزن با سطوح غير استريل آن را به نحو صحيح دفع نمایید.

9-2-1)از تميزي ظروف مخصوص فلبوتومي[8]  كه قابليت استفاده مجدد را دارندمطمئن شويد

.

 10-2-1)قبل ازآماده کردن دارو و تزریق آن دستها را با آب و صابون بشوئید و یا با استفاده از محلول های ضد عفونی با بنیان الکل ضد عفونی کنید . در صورتی که مابین تزریقات دست ارائه کننده خدمت کثیف یا آلوده به خون و مایعات بدن بیمار گردید، رعایت بهداشت دست ضروری است .

11-2-1) از تزریق به بیمار در نواحی ناسالم پوستی (وجود عفونت موضعی ، ضایعات و درماتیت پوستی و یا بریدگی ) اجتناب نمائید .

12-2-1)استفاده از سوآب آغشته به ماده ضد عفونی یا آنتی سپتیک جهت پاک کردن سر ویال یا آمپول الزامی نمی باشد . در صورت نیاز از سوآب تمیز یکبار مصرف با توجه به زمان تماس مورد توصیه استفاده نمائید . از استفاده از گلوله های پنبه آغشته به ماده ضدعفونی موجود درظرف پنبه الکل اجتناب نمائید .

13-2-1) از کاربرد ماده آنتی سپتیک در زمان آماده نمودن واکسن ویروس زنده ضعيف شده برای تلقیح اجتناب نمائید.

14-2-1)قبل از تزریقات داخل عضلانی ، زیر پوستی و داخل پوستی و زدن لانست در صورتی که موضع تزریق بصورت مشهود کثیف[9] می باشد ، پوست را بشوئید . در صورتی که پوست موضع تزریق تمیز است ، استفاده از سوآب ضروری نمی باشد. در صورت نیاز ، از سوآب تمیز یکبار مصرف با توجه به زمان تماس مورد توصیه استفاده نمائید . از استفاده از گلوله های پنبه آغشته به ماده ضدعفونی موجود درظرف پنبه الکل اجتناب نمائید.در زمان آماده نمودن واکسن ویروس زنده ضعيف شده برای تلقیح از کاربرد ماده آنتی سپتیک اجتناب نمائید .

15-2-1)بمنظورآماده سازی پوست قبل از انجام فلبوتومی ، تزریقات وریدی ، ایجاد راه وریدی و انفوزیون موضع تزریق را با استفاده ازیدوفر[10]، الکل 70% ،کلر هگزیدین 2% ،تنتور يد[11]  تمیز کنید.خشک شدن پوست قبل از تزریق ضروری است .

16-2-1)جهت ورود سر سوزن بداخل سیستم وریدی متصل به بیمارفقط از پورت تزریق استفاده کنید .براي ورود سر سوزن بداخل سیستم وریدی متصل به بیمار محل ورود سر سوزن بداخل سیستم را با استفاده ازیدوفر، الکل 70% ،کلر هگزیدین 2% ، تنتور يد تمیز کنید.

2)راهكارهاي موثر جهت كاهش رفتار پرخطر كاركنان خدمات بهداشتي درماني :

1-2)ارتقاء سطح آگاهي و كسب مهارت كاركنان بهداشتي درماني به ويژه شاغلين حرف پزشكي ، پرستاري ، امور تشخيصي ، خدمات درماني پيش بيمارستاني ،گروههاي خدماتي پشتيبان ، در حين كار با وسايل تيز و برنده درماني به منظور پيشگيري از بروز جراحات ناشي از سر سوزن و ساير وسايل تيز و برنده امری ضروري است . بنابر اين كاركنان بهداشتي درماني بايستي در خصوص چگونگي پيشگيري از صدمات ناشي از وسايل مزبور و نيز اقدامات درماني و پيشگيرنده اوليه با مواد آلوده مطابق با دستورالعمل ايمني "الف" و "ب" بصورت مداوم آموزش ببينند .

2-2)تشكيل پرونده بهداشتي و واكسيناسيون رايگان عليه HBV جهت كليه كاركنان بهداشتي درماني شاغل در واحد هايي كه کارکنان با توجه به نوع وظايف محوله واحدي يا فردي الزاماً اقدامات پر خطر دارند ، مانند: بخش هاي ويژه ، اطاق عمل اورژانس ،كلينيك هاي تشخيصي ، مطب ها و كلينيك هاي خصوصي ،واحد هاي پاتولوژي، اتوپسي ، CSR ، مراكز جراحي محدود ، واحدهايي كه ترانسفوزيون خون انجام مي دهند ، كاركناني كه پروسيجرهاي درماني تهاجمي را انجام و يا در تماس با خون ،سرم و ساير ترشحات آلوده بيماران مي باشند ويا از بيماران رواني حاد مراقبت مي نمايند ، کلیه کارکنان بخش خدمات بیمارستان که بصورت مستقیم و یا غیر مستقیم با پسماند های بیمارستانی تماس دارند و نيز كليه دانشجويان پزشكي ، پرستاري و مامايي الزامي است.

3) افزايش سطح ايمني كاركنان در حين كار با وسايل تيز و برنده درماني با توجه به احتمال آلودگي كاركنان بهداشتي درماني از طريق انجام پروسيجرهاي پر خطر كه منجر به Needle Stick ،بريدگي و.... مي شود .

1-3)الزامیست كه ابزارهايي كه ايمني وسايل تيز و برنده راتضمين مي كند: نظير needle clipper و فورسپس جهت جدا نمودن تيغ جراحي از اسكالپل در دسترس كاربران ابزارهاي پر خطر قرار گيرد .

2-3)الزامیست وسايل حفاظتي مناسب نظير دستكش ، گان غير قابل نفوذ به آب و ترشحات ، پيش بند پلاستيكي ، ماسك و عينك محافظ جهت استفاده كاركنان بهداشتي درماني متناسب با وضعيت بيمار و پروسيجرهاي درماني در دسترس باشد .

3-3)الزامیست بیمارستان دارای استاندارد اقدامات پرخطردرمانی بمنظور پیشگیری از آلودگی کارکنان بهداشتی درمانی باشد( نظیر استانداردهای رعایت بهداشت دست و...  ) .

4-3) در صورت امکان با بکارگیری تکنولوژی جدیداز سرسوزن و سرنگ هایی استفاده نمائید که بنحوی طراحی شده اند که از استفاده مجدد سرسوزن و یا فرو رفتن آن بدست ارائه کننده خدمت ممانعت می نمایند . سرنگ های [12]AD مانع از استفاده مجدد سرنگ شده و استفاده ازآن درواکسیناسیون الزامی است. توصيه مي شود استفاده از سرنگ هاي ایمن همانند واحدهاي ايمن سازي در ساير واحد هاي تزريقات نيز بكار گرفته شود .

4)- جمع آوري ، نگهداري ، انتقال و دفع مناسب و بهداشتي زباله هاي  آلوده و پر خطر .

1-4)جمع آوري ، نگهداري و دفع سر سوزن و ساير اشياء تيز و برنده مصرفي ( آنژيو كت ، بيستوري ، لانست ، اسكالپ وين ،ويال هاي شكسته و...) كه الزامیست بلافاصله پس از مصرف در ظروف ايمن جمع آوري وسپس به یکی از صور استاندارد امحاء و بي خطرسازی پسماند های خطرناک بهداشتی درمانی تبدیل به پسماند شبه خانگی شده و همراه با سایر پسماندهای بیمارستانی به نحو مطلوب دفع گردند .

2-4)ضروري است ظروف جمع آوري پسماند های نوک تیز و برنده مستحكم ، غير قابل نفوذ ، دهانه گشاد ، دارای قفل و ضامن [13]، مقاوم به پارگي و از حجم كافي و ابعاد مناسب برخوردار باشند.

3-4)به منظور پيشگيري از جراحات ناشي از وسايل تيز و برنده الزامي است اين وسايل سريعاً پس از مصرف در ظروف جمع آوري ايمن دفع گردند ، لذا بايستي ظروف ایمن به تعداد كافي و با ابعاد گوناگون در دسترس ارائه دهندگان خدمات در كليه واحد هاي ذيربط قرار داشته باشند مثلا در سایز کوچک در روی ترالی تزریقات و یا در اتاق درمان ، اتاق تزریقات و... .) .

4-4)استفاده از برچسب هشداردهنده بر روي ظروف جمع آوري با مضمون "احتمال آلودگي با اشياء تيز و برنده عفوني " به منظور جلب توجه كاركنان بهداشتي درماني و پیشگیری از آلودگی آنان الزامي است .

5-4)به منظور پيشگيري از سرريز شدن وسايل دفعي ، در صورتي كه حداكثر 4/3حجم ظروف مزبور پر شده باشد ، ضروري است درب ظروف به نحو مناسب بسته و دفع شوند .

6-4)ظروف ایمن حاوی پسماندهای نوک تیز و برنده وپسماندهای عفونی را جهت انتقال به اتاقک موقت نگهداشت پسماندها مهر و موم نمائید . بعد از مهر و موم ظروف ایمن محتوی پسماند های نوک تیز و برنده از باز کردن ، تخلیه ظروف و استفاده مجدد و فروش سر سوزن و سرنگ داخل آن اجتناب نمائید .

7-4)وجود اين ظروف در كليه واحد هاي بهداشتي درماني اعم از خصوصي و دولتي در محل ارائه خدمت [14]الزامي است .

(5)-تغيير رفتار و نگرش اجتماعي :

1-5)آموزش: ضروريست بمنظورتعديل تجويز دارو به روش تزريقي ، با توجه به سه مورد ذيل ايمني تزريقات در برنامه آموزش مداوم جامعه پزشكان قرار گيرد :

1-1-5)از تجويز دارو به روش تزريقي تا زماني كه دارو به ديگر اشكال از جمله خوراكي موجود نباشد ، حتي الامكان اجتناب گردد.

2-1-5)ترجيحاً زماني از روش تزريقي به جاي ساير روشها استفاده گردد كه بيمار تحريك پذير ، بيهوش و يا دچار اختلالات گوارشي باشد .

3-1-5)با توجه به وضعيت باليني بيمار نتايج درماني مطلوب ناشي از جذب سريع دارو مورد انتظار باشد .

2-5)الزامي است ارتقاءسطح آگاهي جامعه در خصوص خطرات بالقوه ناشي از مصرف دارو به روش تزريقي بمنظور كاهش تقاضاي بيماران در برنامه ريزيهاي آموزشي دانشگاه قرار گيرد .

3-5)برگزاري دوره آموزشهاي توجيهي جهت كادر خدمات پشتيباني و ساير گروه هاي  بهداشتي درماني ضروري مي باشد .

•|   دستورالعمل ايمني الف-اقدامات پيشگيرنده از بروز جراحات و صدمات ناشي از سرسوزن و وسايل تيز و برنده در كاركنان بهداشتي درماني

با توجه به اينكه جراحات ناشي از فرورفتن سرسوزن و وسايل تيز و برنده از مهمترين موارد آلودگي كاركنان بهداشتي درماني با HBV/HCV/HIV محسوب مي شود، رعايت نكات ذيل به منظور پيشگيري از جراحات و صدمات مزبور الزامي است:

•1)جهت شكستن ويال هاي دارويي ترجيحاً از انواعي استفاده شود كه احتياج به تيغ اره نداشته باشد و در صورت نياز از تيغ اره استفاده شده و جهت رعايت اصول ايمني در داخل يك محافظ مثل پد گرفته شوند .

•2)پس از تزريق از گذراندن درپوش سرسوزن اكيداً خودداري نمائيد مگر در شرايط خاص از جمله اخذ نمودن خون جهت ABG يا كشت خون.

•3)از شكستن و يا خم كردن سرسوزن قبل از دفع خودداري نمائيد.

•4)در موارد ضروري جهت گذراندن در پوش سرسوزن از وسيله مكانيكي جهت ثابت نگهداشتن در پوش استفاده نمائيد و يا از يك دست جهت گذاردن در پوش سرسوزن[15] استفاده كنيد.

•5)جهت حمل وسايل تيز و برنده از ريسيور استفاده نمائيد و از حمل وسايل مزبور در دست يا جيب يونيفرم خودداري نمائيد.

•6)از دست به دست نمودن وسايل تيز و برنده (بيستون، سرسوزن و ...) اجتناب نمائيد.

•·       احتياطات عمومي در حين انجام هرگونه اقدام درماني كه احتمال آلودگي با خون و ساير ترشحات بدن وجود دارد به شرح ذيل مي باشد:

•1)در صورتي كه بريدگي و يا زخمي در دستها وجود دارد، الزامي است از دستكش استفاده شود و موضع با پانسمان ضدآب پوشانده شود.

•2)جهت حفاظت بدن در قبال آلودگي با خون و يا ترحشات بدن، استفاده از پيش بند پلاستيكي يكبار مصرف ضروري است.

•3)در صورتي كه احتمال ترشح خون و يا قطعاتي از نسوج و يا مايعات آلوده به چشم و غشاء مخاطي وجود دارد، استفاده از ماسك و عينك محافظ ضروري است.

•4)در صورتي كه بيمار دچار خونريزي وسيع است، استفاده از گان ضدآب ضروري است.

•5)در صورتي كه كاركنان دچار اگزما و يا زخمهاي باز مي باشند، معاينة پزشك جهت مجوز شروع فعاليت در بخش ضروري است.

 

 

•|   دستورالعمل ايمني ب- كمك هاي اوليه فوري پس از تماس در كاركنان بهداشتي، درماني

با توجه به اينكه جراحات و اتفاقات عمده در حين انجام اقدامات و روش هاي درماني شامل موارد ذيل است، كمك هاي اوليه فوري مطابق با دستورالعمل جهت بهره برداري اعلام مي شود:

•·       فرورفتن سرسوزن بدست كاركنان بهداشتي درماني

•·       پاشيدن شدن خون و يا ساير ترشحات آلوده بدن بيمار به:

•1)بريدگيهاي باز

•2)ملتحمه (چشمها)

•3)غشاء مخاطي (براي مثال داخل دهان)

•4)گاز گرفتگي كه منجر به پارگي اپيدرم شود.

•·       كمك هاي اوليه فوري

الف:

•1)شستشوي زخم با صابون و آب ولرم

•2)خودداري از مالش موضعي چشم

•3)شستشوي چشم ها و غشاء مخاطي با مقادير زياد آب در صورت آلودگي.

ب- گزارش فوري سانحه به سوپروايزر باليني.

ج- ثبت رسمي مورد گزارش شده در گزارشات حين كار توسط سوپروايزر و تشكيل پروندة بهداشتي كاركنان و اطلاع به مدير و مسئول مركز و طرح در كميته كنترل عفونت بيمارستاني و پی گيري از طريق مراجع مربوطه

د- تشكيل پرونده و پي گيري مورد.

ه- بررسي ميزان خطر بيماريزايي ناشي از تماس در كاركنان: در صورتي كه آلودگي منبع تماس (بيمار-مددجو) با عفونت HIV محرز شود، الزامي است فرد مزبور مورد تماس در حداقل زمان ممكن ترجيحاً در عرض ساعت اول تحت مراقبت هاي درماني با نظر پزشك متخصص عفوني قرار گيرد.

و- در صورتي كه منبع آلوده به عنوان مورد شناخته شده HIV/HBV مي باشد، 10-5 ميلي ليتر خون از فرد مورد تماس گرفته و به منظور پي گيري آتي ذخيره مي شود. 

ز- پس از تماس جهت تعيين عفونت منبع، 10-5 ميلي ليتر خون از منبع تماس جهت بررسي هپاتيت B/C و HIV اخذ و مورد آزمايش قرار مي گيرد.

 

 

 

 

 

•|منابع:

 

1-REVISED INJECTION SAFETYASSESSMENT TOOL(TOOL C - REVISED) : Tool for the Assessment of Injection Safety and the Safety of Phlebotomy, Lancet Procedures, Intravenous Injections and Infusions ;SIGN WHO / Essential Health Technologies ;16 July 2007.

 

2-Patient Safety Solutions: Single Use of Injection Devices. The Joint Commission , Joint Commission International ,World Health Organization. volume 1, solution 8 | May 2007.

 

3-http://www,who.int/eht/ps/en/index.html

4-Kozier et al .Fundamental of nursing, 6th edition. 2000, Prentice Hall Health Oregon

5-Hirncle,Craven.Fundamental of Nursing. 3th edition. Philadelphia. Lippincott co,2000

6-CDC Recommends. ((Preventing Needle stick Injuries in Health Care Setting)), November 1999.

7-www.who.in/int/inf/fs/en/fact231.html

8-www.who.int/Vaccines-access/injection safety/Disposal

9-www.who. int/inf-fs/en/fact234.html

10-www.Bddiabetes.Co.uk/bv/

 


[1] Safe injection

[2] reuse

[3] Needle share

[4] Needle Stick

[5] Hollow bore needle

[6] recapping

[7] كاركنان بهداشتي درماني (شاغلين حرف پزشكي ، دندانپزشكي ، پرستاري ، آزمايشگاههاي تشخيص طبي - تحقيقاتي ، گروه پيش بيمارستاني و گروههاي پشتيباني و خدماتي( مي باشند.

 

[8] phlebotomy holder-adapters

[9] visibly soiled or dirty

[10] An Iodophor is a preparation containing iodine complexed with a solubilizing agent, such as a surfactant or povidone (forming povidone-iodine). The result is a water-soluble material that releases free iodine when in solution. Iodophors are prepared by mixing iodine with the solubilizing agent; heat can be used to speed up the reaction.

[11] tincture of iodine: Tincture of iodine is a disinfectant, usually 2-7% potassium iodide or sodium iodide and iodine dissolved in ethanol .

[12] Auto disable

[13] Double lock

[14] Point of care

[15] scoop

امتیازدهی